top of page
  • AutorenbildHaiko

93. Oscar-Verleihung - Alle Nominierungen


Nick Jonas und Priyanka Chopra-Jonas haben heute Morgen die Nominierungen für die 93. Oscar-Verleihung bekannt gegeben.

MANK geht mit 10 Nominierungen als großer Favorit ins Rennen, während NOMADLAND, THE TRIAL OF THE CHICAGO 7, SOUND OF METAL, MINARI, JUDAS AND THE BLACK MESSIAS und THE FATHER jeweils sechs erhielten. Hier kommen die Nominierungen auf einem Blick:


Best Picture

“The Father”

“Judas and the Black Messiah”

“Mank”

“Minari”

“Nomadland”

“Promising Young Woman”

“Sound of Metal”

“The Trial of the Chicago 7”


Best Director

Lee Isaac Chung (“Minari”)

Emerald Fennell (“Promising Young Woman”)

David Fincher (“Mank”)

Chloe Zhao (“Nomadland”)

Thomas Vinterberg (“Another Round”)


Best Actor

Riz Ahmed (“Sound of Metal”)

Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”)

Anthony Hopkins (“The Father”)

Gary Oldman (“Mank”)

Steven Yeun (“Minari”)


Best Actress

Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”)

Andra Day (“The United States vs. Billie Holiday”)

Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”)

Frances McDormand (“Nomadland”)

Carey Mulligan (“Promising Young Woman”)


Best Supporting Actress

Maria Bakalova (“Borat Subsequent Moviefilm”)

Glenn Close (“Hillbilly Elegy”)

Olivia Colman (“The Father”)

Amanda Seyfried (“Mank”)

Yuh-Jung Youn (“Minari”)


Best Supporting Actor

Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”)

Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”)

Leslie Odom, Jr. (“One Night in Miami”)

Paul Raci (“Sound of Metal”)

Lakeith Stanfield (“Judas and the Black Messiah”)


Best Animated Feature

“Onward”

“Over the Moon”

“Shaun the Sheep Movie: Farmageddon”

“Soul”

“Wolfwalkers”


Best International Feature

“Another Round” (Denmark)

“Better Days” (Hong Kong)

“Collective” (Romania)

“The Man Who Sold His Skin” (Tunisia)

“Quo Vadis, Aida?” (Bosnia & Herzegovina)


Best Documentary Feature

“Collective”

“Crip Camp”

“The Mole Agent”

“My Octopus Teacher”

“Time”


Best Adapted Screenplay

Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimmer, Peter Baynham, Erica Rivinoja, Dan Mazer, Jena Friedman & Lee Kern (“Borat Subsequent Movie Film”)

Christopher Hampton (“The Father”)

Chloe Zhao (“Nomadland”)

Kemp Powers (“One Night in Miami”)

Ramin Bahrani (“The White Tiger”)


Best Original Screenplay

Will Berson & Shaka King (“Judas and the Black Messiah”)

Lee Isaac Chung (“Minari”)

Emerald Fennell (“Promising Young Woman”)

Darius Marder & Abraham Marder (“Sound of Metal”)

Aaron Sorkin (“The Trial of the Chicago 7”)


Best Cinematography

Sean Bobbitt (“Judas and the Black Messiah”)

Erik Messerschmidt (“Mank”)

Dariusz Wolski (“News of the World”)

Joshua James Richards (“Nomadland”)

Phedon Papamichael (“The Trial of the Chicago 7”)


Best Film Editing

“The Father”

“Nomadland”

“Promising Young Woman”

“Sound of Metal”

“The Trial of the Chicago 7”


Best Production Design

Peter Francis (“The Father”)

Mark Ricker (“Ma Rainey’s Black Bottom”)

Donald Graham Burt (“Mank”)

David Crank (“News of the World”)

Nathan Crowley (“Tenet”)


Best Score

Terence Blanchard (“Da 5 Bloods”)

Trent Reznor, Atticus Ross (“Mank”)

Emile Mosseri (“Minari”)

James Newton Howard (“News of the World”)

Jon Batiste, Trent Reznor, Atticus Ross (“Soul”)


Best Song

“Fight for You,” from “Judas and the Black Messiah”

“Hear My Voice” from “The Trial of the Chicago 7”

“Husavik” from “Eurovision Song Contest”

“Io Si (Seen)” from “The Life Ahead”

“Speak Now” from “One Night in Miami”


Best Makeup and Hairstyling

“Emma”

“Hillbilly Elegy”

“Ma Rainey’s Black Bottom”

“Mank”

“Pinocchio”


Best Costume Design

Alexandra Byrne (“Emma”)

Ann Roth (“Ma Rainey’s Black Bottom”)

Trish Summerville (“Mank”)

Bina Daigeler (“Mulan”)

Massimo Cantini Parrini (“Pinocchio”)


Best Visual Effects

“Love and Monsters”

“The Midnight Sky”

“Mulan”

“The One and Only Ivan”

“Tenet”


Best Sound

“Greyhound”

“Mank”

“News of the World”

“Soul”

“Sound of Metal”


Best Animated Short Film

“Burrow”

“Genius Loci”

“If Anything Happens I Love You”

“Opera”

“Yes-People”


Best Live-Action Short Film

“Feeling Through”

“The Letter Room”

“The Present”

“Two Distant Strangers”

“White Eye”


Best Documentary Short Film

“Colette”

“Do Not Split”

“A Concerto is a Conversation”

“Hunger Ward”

“A Love Song for Latasha”


Was haltet Ihr von den Nominierungen? Welche Filme habt Ihr überhaupt gesehen?


Bild: © HANDOUT / A.M.P.A.S. | Quelle: Dark Horizons

bottom of page